Nem múlhat el 2012 még egy filmes bejegyzés nélkül, főleg azért nem, mert
mostanában talán több időt töltöttem tévénézéssel - értsd agymosással -,
mint olvasással. De legalább filmeket nézek, esetleg sorozatot, nem
idióta műsorokat.

Erről csak azért írok, mert ez volt gyerekkorom rémálmainak netovábbja, ám kizárólag a szörnyű jelenetekre emlékeztem már belőle. Pár hónapja rendszeresen nézzük itthon és helyenként még mindig nagyon rémisztőnek találom, csak legalább már előre tudom, mikor kell eltakarni a szemem. :-)
Viszont tényleg alig emlékszem magára a történetre és így felnőtt fejjel nézve legalább felfedezem benne a rengeteg humort is, ami remekül oldja a feszültséget
Lopott szavak

Pár hónapja olvastam A párizsi feleség című regényt, amiből kiderül, hogy Hemingway első felesége is elvesztette az író kéziratait, egy vonatút során. Nos, ez itt előjött, nem volt valami eredeti, de legalább egy kis Hemingway belekerült ezzel a párizsi szállal.
Most, hogy megint visszaemlékszem a részletekre, ismét tudatosul bennem, milyen gyenge film volt, pedig tényleg nagyon szerettem volna szeretni. Még Jeremy Irons is csalódást okozott.

Ennek a filmnek a forgatókönyve Julia Child önéletrajzi könyvéből és Julie Powell blogjából - könyvéből - készült. Utóbbi blogkönyvet olvastam egyszer, rögtön azután, hogy megnéztem a filmet pár évvel ezelőtt. A könyv pocsék lett, követhetetlen zagyvaság, még jó, hogy megnéztem előtte a filmet, különben simán elvesztettem volna a történések folyamát, vagy netán még abba is hagytam volna.
A film ellenben brilliáns. Biztos vagyok benne, hogy nagy szerepe van ebben a Julia Childot játszó Meryl Streepnek, mert fantasztikusan vitte előre a filmet és szinte minden más szereplőt lesöpört a vászonról. Amikor először láttam, akkor a Julie karakterét megformáló Amy Adams egyáltalán nem volt szimpatikus, de most másodszorra már nem találtam benne semmi ellenszenvességet.
Julie Powell, épp életének válságos szakaszát éli, így saját maga megmentésére kitalálja, hogy egy év alatt megfőzi a híres Julia Child-féle szakácskönyv összes ételét, amelyet a francia szakácsművészetről írt és minderről beszámol az interneten keresztül egy blogban. Ezzel párhuzamosan egy másik történetszálon Julia Child életének abba a szakaszába nyerünk bepillantást, amikor a második világháború utáni Párizsba költözik férjével, ahol unaloműzésként megtanul főzni, mitöbb tökélyre fejleszti effajta képességeit és szakácskönyvet ír, olyan utat mutatva ezáltal az amerikai háziasszonyoknak, amivel eddig semmilyen könyvben nem találkozhattak.
Hogy micsoda hangulata van ennek a filmnek! Nem is tudom leírni, csupán annyit mondhatok, hogy miután most újranéztem, csak ültem percekig és arra gondoltam, milyen szerencse, hogy vannak ilyen filmek, amelyek ennyire képesek magukba szippantani és kiszakítani a valóságból. Köszönet érte.
Doktor Szöszi
Bizonyára én vagyok az egyetlen a bolygón, akinek van tévéje és még nem látta ezt a filmet. Most viszont rávettem magam, kétféle indíttatásból. Egyrészt, mert egy ismerősöm korábban többször mondogatta, hogy mennyire bírja Reese Whiterspoon alakítását ebben a filmben, hiszen annyira jól játssza a bugyuta szőkét, pedig nem is teljesen az. Másrészt, mert én is nagyon bírtam Reese Whiterspoon alakítását a Nyughatatlanban. A kettő hatás összegződése nyomán került elő nálam most Doktor Szöszi és egyáltalán nem kellett csalódnom, kiválóan szórakoztam, a film többet adott, mint amit egy ilyen című filmtől elvárnék. (Őszintén szólva fenti noszogatások nélkül én ezt sosem néztem volna meg.) Mi lehetne ennek a filmnek a mondanivalója? Talán az, hogy legyünk önmagunk mindig minden helyzetben, csak épp villantsuk meg hozzá éles elménket? Ööö, hát igen, ez lehetne a mondanivaló. De szerintem ezt a filmet használjuk fel egy spontán kikapcsolódásra, ne várjunk tőle ennél többet.
Minden végzet nehéz

Néha szükség van hasonló történetekre, ha jó szereposztásban kapjuk.

Senki ne várja tőlem, hogy elmeséljem a történetet. :-)
El kellett volna előbb olvasnom a regényt, de nem jutott már rá idő, féltünk, hogy a végén leveszik a mozik a műsorról, így inkább megnéztem enélkül. De nem hazudok, amikor azt írom, hogy a mozi után a férjem is azt mondta, hogy ő újraolvassa a regényt és még jegyzetelni is fog közben, mert még így, hogy már olvasta is és látta is, még így se teljesen tiszta. Akkor mit mondhatnék én, a regény tekintetében teljesen avatatlan?! Azt, hogy a film ugyan jó volt, érdekes, de nagyon nem állt össze a kép és szerintem ez nem is mindig csak az én hibám volt. Túl sokat akartak ebből kihozni és talán nem annyira sikerült vagy pedig tényleg nem árt hozzá ismerni már a regényt. Majd inkább elolvasom.
A bakancslista

De nem érzem, hogy nekem is kell egy bakancslista, ami elvárható lenne egy ilyen film megnézése után, különösen, hogy - mint tudjuk - szeretek listákat gyártani. A film az az egyszer nézhető kategória.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése